W minionym tygodniu odbyła się wyprawa edukacyjna II klas gimnazjum. Uczniowie II G i II M udali się w podróż śladami słynnego poety - Adama Mickiewicza. Jednak zanim odwiedziliśmy ukochane miasto polskiego wieszcza - Wilno, na mapie naszej wycieczki znalazły się także pozostałości po kwaterze głównej Adolfa Hitlera znajdujące się w lesie gierłoskim - w Kętrzynie. To właśnie w Wilczym Szańcu, w 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na życie A. Hitlera. Poruszając się pomiędzy bunkrami mogliśmy przemierzać szlaki, po których podczas II wojny światowej kroczyli nie tylko żołnierze Wermachtu, ale także przywódcy i najważniejsze postaci państw Osi: Włoch, Rumuni, Bułgarii czy Jugosławii.
Po drodze na Litwę, nie mogliśmy ominąć Parku dzikich zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie. Jest to jedno z nielicznym miejsc w Polsce, gdzie wciąż można zobaczyć dzikie zwierzęta w warunkach zbliżonych do naturalnych. Mogliśmy podziwiać takie zwierzęta jak: wilki, puchacze, żubry, jelenie, łosie czy rysie. Z wielką przyjemnością chodziliśmy od jednego do drugiego, głaskaliśmy je i patrzyliśmy jak są karmione. Dzięki odwiedzinom w tym parku, mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak ważna jest ochrona dzikiej przyrody.
Kluczowym zadaniem podczas zwiedzania litewskiej stolicy były podążanie śladami autora „Dziadów” czy „Pana Tadeusza”. W ten sposób zobaczyliśmy miejsca, w których przebywał A. Mickiewicz. Mogliśmy zobaczyć budynki, w których mieszkał, był przetrzymywany, bądź studiował i tworzył swe dzieła. Dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie oprowadził nas po ekspozycji i ukazał zgromadzone tam dzieła poety, jego listy i rzeczy osobiste. Opowiedział nam również o Wilnie z czasów życia Mickiewicza, jego związku z filomatami i o jego życiu osobistym.
Jednakże wspominaliśmy nie tylko Adama Mickiewicza. Podczas wycieczki na cmentarz na Rossie przypomnieliśmy sobie o Józefie Piłsudskim, którego serce znajduje się na tamtejszym cmentarzu, oraz jego matce, również tam spoczywającej, Joachimie Lelewelu i wielu innych Polakach.
Wilno zwiedziliśmy zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Wspinając się na Górę Trzech Krzyży, czy wileńską wieżę telewizyjną mogliśmy zobaczyć piękną panoramę Wilna. Nie ograniczyliśmy się tylko do współczesnej stolicy Litwy. Podczas tej wyprawy mieliśmy także okazję przenieść się w czasie do średniowiecznej stolicy Litwy, jaką były Troki.
Ostatniego dnia naszej podróży odwiedziliśmy polską szkołę podstawową. Zachwyceni gościnnością naszych gospodarzy mogliśmy obejrzeć przygotowany przez tamtejszych uczniów program artystyczny. Występ zawierał wykonanie piosenek w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim. Później przyjrzeliśmy się życiu codziennemu uczniów tej szkoły.
Miło wspominając naszą podróż na Litwę, myślimy już o kolejnych wyprawach w tamte strony.