11 listopada w Polsce świętujemy Dzień Niepodległości, najważniejsze święto państwowe. W Niemczech i Austrii jest to również czas świąteczny. Martinstag - to dzień upamiętnienia świętego Marcina z Tours.
Legenda świętego Marcina
Marcin urodził się na terenie dzisiejszych Węgier w IV w. n.e. i był rzymskim legionistą. Według jednej z najbardziej znanych legend jechał pewnego dnia konno razem ze swoimi towarzyszami, kiedy spotkał pod bramą miasta Amiens marznącego żebraka. Wspaniałomyślnie przeciął mieczem swój ciepły płaszcz na dwie części i postanowił ofiarować połowę zmarzniętemu mężczyźnie. Krótko po tym Marcin porzucił wojsko, ochrzcił się i postanowił służyć bliźnim.
Zwyczaje na świętego Marcina
Dzień świętego Marcina to przede wszystkim święto dla małych dzieci i ich rodziców. Na kilka dni przed 11 listopada dzieci malują i obklejają swoje latarenki (Laterne). Latarnie przygotowywane są na pochody z lampionami, które prowadzone są zazwyczaj przez świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty. Podczas przemarszu dzieci śpiewają piosenki, np. "Laterne, Laterne".
W naszej szkole dzieci z klas I-III również obchodziły Martinstag. Przygotowywały się do tego cały tydzień: własnoręcznie wykonały lampiony, nauczyły się piosenki "Laterne, Laterne" oraz przeszły w pochodzie ze swoimi lampionami.
Das hat Spass gemacht!